خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

تاريخچه نامگذاري اماكن و قسمت هاي مختلف روستاي آرك ( قسمت دوم)

  در ماه گذشته توفيق حضور در روستاي باصفاي مان داشتم از همه مهمتر در گشت و گذار معمول در كوچه پس كوچه هاي آرك چند دقيقه اي وقت يگي از مردان نيك و بزرگ روستا يعني حاجي رضا بني اسدي را گرفتم تا در خصوص تاريخچه و فلسفه نامگذاري هاي مختلف برايم توضيح داده و بعدا بتوانم در اختيار عموم قرار دهم ايشان هم با همان گشاده رويي هميشگي و با نهايت دقت داشته ها و گنجينه هاي ذهني خود را بيان كردند كه ذيلا در ادامه نامگذاري هاي قبلي تقديم مي گردد. جالب اينكه خيلي از افراد قديمي تر هم ديگر از اين اسامي و معني آن بي اطلاع بودند و اين نشان ميدهد كه حفظ و حراست از اين گنجينه ضروري مي باشد همانگونه كه قول دادم به محض تكميل بحث بصورت يكجا و مدون در اختيار خوانندگان قرار خواهيم داد:

  اِو بُردَ : نامه محلي روبروي باغ مصيب واقع در حاشيه رودخانه كه در فصل زمستان و جاري شدن سيلاب بخشي از آن توسط آب تخريب و مورد فرسايش قرار مي گرفته و مي گيرد  به همين دليل به (اِو بُردَ )به معني ( آب آن را با خودش برده) نامگذاري شده است.

  كشمون بالا: محلي واقع در شمال شرقي آرك حدفاصل بين او برده و جاده و پوزه ي باغ كه اراضي كشاورزي روستا در آن واقع شده است .

  پوزِي )POZEY)باغ:  ‌شامل ان دسته از خيدهاي (اراضي كشاورزي) مردم  كه در محل ورودي به پهنه اي كه سابقا باغ بوده واقع شده اند قبلا گفتيم كه به ابتداي محلي كه از آنجا پهنه محل بعدي قابل رويت است پوزه يا همان دماغه مي گويند .

  تخته ي بُن زردآلو: به منطقه بين پوزه باغ و استخر دركو مي گويند به تعدادي خيد( اراضي كشاورزي) كه بطور همسطح در كنار هم قرار گرفته اند تخته مي گويند تخته بن زردآلو به دليل وجود درخت تنومند زردآلو در اين محل در  قديم  الايام بوده است.

  پاچِلونُو PACHELONOO : به محل وقوع خيد هاي بين استخر دركو و پايين رزبغل  مي گويند ( چلونو) از چيل سنگ واقع در اين محل بودن است به سنگ چين هم چيل سنگ مي گويند ضمنا در شرق اين محدوده چشمه آب ضعيفي  با آب كمي شور به همين نام( چشمه پاچلونو )وجود دارد.


  تگ چيد TAG CHEED :   در فاصله بين استخر دركو و پاچلونو ، قسمت شمال دره كوچكي وجود دارد كه آبراه كوههاي بالادست مي باشد قبلا گفتيم كه تگ در اصطلاح محلي به دره هاي كوچك گفته مي شود اما چرا تگ چيد :  چيد يك نوع تله سنگي براي به دام انداختن گرگ ياپلنگ كه سابقا در رشته كوههاي اين منطقه وجود داشته  بكار مي رفته است بدين توضيح كه به چيدن قطعات سنگ يك آلونك مانندي بصورت طولي(دراز) درست ميكردند يك تيكه گوشت در انتهاي آلونك از سقف آويزان ميكردند و اين تيكه گوشت با طنابي به  چوبي كه بصورت ستون مانند  زير يك تخته سنگ بزرگ در درب ورودي قرار داشته متصل بوده است وقتي پلنگ يا گرگ براي خوردن گوشت داخل آونك سنگ چين مي رفت و گوشت را به دهان ميگرفت و مي كشيد از طريق طناب متصل بين گوشت و چوب در ورودي، چوب ستون مانند به زير مي خزيد و تخته سنگ  به پايين مي افتاد و درب آلونگ بسته شده و حيوان نگون بخت داخل آن گرفتار مي شد به اين مجموعه ( چيد) مي گفتند.  يكي از اين چيد ها در داخل اين تگ قرارداشته و به همين نام معروف شده است .

  كوچه سنگو : به موازات همين تگ چيد به داخل رودخانه به جنوب برگرديد. كوچه سنگو نام كوچه اي است كه از داخل رودخانه از روبروي باغ مصيب شروع و به سمت شمال تا ورودي روستاي آرك قراردارد فلسفه نام گذاري هم اينست كه ديوار جنوبي اين كوچه بصورت سنگ چين درست شده و لذا اراضي اين محدوده به همين نام شناسايي مي شود.

  كَن ديك: اين محدوده در قسمت پايين دست كوچه سنگو و رودخانه آرك قراردارد  هنوز دليل نامگذاري مشخص نشد

  (ادامه  در قسمت بعدي خواهد آمد)


  این مطلب تا کنون 21 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : كوچه ,گوشت ,گويند ,تخته ,همين ,داخل ,اراضي كشاورزي ,استخر دركو ,كوچه سنگو ,داخل رودخانه ,ستون مانند ,
  تاريخچه نامگذاري اماكن و قسمت هاي مختلف روستاي آرك ( قسمت دوم)

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر