خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

تاريخچه نامگذاري اماكن و قسمت هاي مختلف روستاي آرك ( قسمت سوم)

   

  با توجه به شروع موضوع جالب نامگذاري اماكن در روستاي آرك وجه تسميه ونام چند مكان به شرح زير اعلام مي گردد. اميد است با مشاركت وهمكاري ساير دوستان و اهالي فرهيخته آرك اين موضوع تكميل گردد.

  خرمن گودال: اين نام برمحل فعلي خرمن خاندان سعيدي منطبق است وبه نظر مي رسد به دليل اينكه سطح آن از ساير خرمنهاي مجاور پايين تر بوده وآبهاي ناشي از بارندگي و چشمه اي كه قبلا در محل ورددي فعلي حسينيه آرك وجود داشت به اين خرمن منتقل مي شده وتامدت زيادي (مانند يك گودال) در آن انباشته مي شده به اين نام معروف شده است.

  خرمن توتي:به دليل وجود يك اصله درخت توت درآن  به اين نام معروف شده است. درخت توت هنوز هم سرسبز وپابرجاست.

  سَركوره: در زمان احداث ساختمان خاندان غفاري در دوره حكومت پهلوي اول (حدود سال 1315) ،كوره اي براي تهيه آجرهاي تزئيني وكف حياط ساختمان مذكور در محل فعلي هيئت ومسجد ابوالفضلي آرك ساخته شده است وبه همين دليل اين مكان به "سر كوره " معروف شده است.بقاياي كوره تا چند سال پيش وجود داشت.

  كوه سَرزَك: نام ارتفاعات شمال آرك ومشرف بر آبشار خالگ است وچون رنگ قله كوه زرد واز ساير قسمتهاي آن متمايز است به نام "سرزرد" وبعدهادر اثر اشتباهات تلفظي به سرزك تغيير نام يافته وبه اين نام مشهور شده است.

  كُل نيمرو: در زبان عاميانه آرك "كُل" به معني سوراخ وگودال است و واژه "نيمرو" در اصل"نيم روز" به معني نيمه روزبوده است.كل نيمرو سوراخ بزرگ غار مانندي در نزديكي راس كوه قلاع است .درزمان قديم كه ساعت وجود نداشته است مردم از آثارموجود در طبيعت براي شناخت زمان كمك مي گرفته اند.چون در حوالي ظهر ونيمه روز، آفتاب به آستانه غار مذكور مي رسيده است از آن به عنوان شاخص ظهر يا نيمه روز استفاده مي كرده اند وبه همين دليل اين مكان به كل نيمرو معروف شده است.

  سَنگون گِو يَلَ كُني:اين واژه به معني "سنگهاي زمان آزاد كردن گاوها" مي باشد.در قديم گاوها را براي چَرا واستفاده از علف مزارع وطبيعت به بيرون از روستا مي برده اند.براي ايجاد هماهنگي درشروع مراسم روزانه‌ چَرا ،گاوها بايد در زمان معيني از طويله خارج مي شدند.با توجه به فقدان ساعت در گذشته هاي دور واستفاده از نمادهاي طبيعت براي سنجش زمان،شروع مراسم روزانه ‌چَراي گاوها زماني بوده است كه آفتاب در اوايل صبح به تعدادي سنگ بزرگ در دامنه كوه قلاع مي رسيده است.يه همين دليل سنگهاي مذكور به "سنگون گو يله كني" معروف شده است لازم به ذكر است كه آزاد يا رها كردن حيوانانت در اصطلاح محلي يله كردن مي نامند .

  كوه قَلا: كه فق الواقع "قلاع" مي باشد. "قلاع" جمع قلعه و به معني "قلعه ها"ست.كوه قلاع يكي از كوههاي واقع در جنوب روستاي آرك است.در زمانهاي بسيار قديم انسانها براي امنيت، محل سكونت خود را در ارتفاعات ومكانهاي صعب العبور انتخاب مي كرده اند و با ساخت دژ و قلعه هاي مستحكم، ايمني خود را در مقابل نفوذ و حمله دشمن، تامين مي كرده اند. يكي از اين قلعه ها در ارتفاعات كوه جنوبي روستاي آرك ساخته شده است و به همين دليل به "كوه قلاع"يعني كوهي كه در آن قلعه ها قرار دارد، معروف شده است.

  لَردِ قَلا: به پهنه خاكي هموار و بعضا قابل كشاورزي واقع در پاي همين كوه مي گويند قبلا در مورد لرد توضيح  داديم.

  دَرِي اَرمِز: نام دره واقع در جنب لاخ (كوه) عَماد و بالاي لَرد قلاع كه به توجه به رنگ سنگ و خاك آن كه قرمز رنگ مي باشد به مرور زمان به "دره ارمز" يا همان "دره قرمز" ناميده مي شود. 

  تهيه كننده : مهندس عباسعلي مرادي  

  * با تشكر فراوان از آقاي مهندس مرادي كه زحمت تدوين مطالب فوق الذكر را تقبل نمودند.


  این مطلب تا کنون 26 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : قلاع ,معروف ,دليل ,قلعه ,همين ,زمان ,همين دليل ,طبيعت براي ,وجود داشت ,
  تاريخچه نامگذاري اماكن و قسمت هاي مختلف روستاي آرك ( قسمت سوم)

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر